Kahveci Bilal Ağa konağı

Tarihi ve sanatsal değerler, bir toplumu ayakta tutan önemli mekanizmaların başında gelir. Aydın; 10 bin yıllık tarihiyle, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Yaşadığımız bu bereketli topraklarda, tarihi sürecin bütün izleri ve güzellikleri bizlere miras kalarak, birçok tarihi eserimizde kendini hissettirmekte ve unutturmamaktadır.

Medeniyetlerin eşsiz eserlerini gururla taşıyan bu topraklar Herodot’unda belirttiği gibi “Gökyüzünün Altındaki En Güzel Yeryüzüdür”.

114 yıllık tarihe sahip meslek kuruluşu olarak; kültürel ve sanatsal değerlerimizi, tüm dünyaya bırakacak mirasımız olarak görmenin yanında bu değerlerimizin; Aydın’ın marka değerini arttıracağı ve şehrimizin ekonomisine katma değer sağlayacağı düşüncesindeyiz. Bundan dolayı; tarihi bir konut olan Kahveci Bilal Ağa Konağı’nı satın alıp “AYTO Kültür Evi” markasını yarattık. Bugün Kültür Evimiz Aydın merkezde bulunan tek Etnografya Müzesi niteliği taşımaktadır.

Kentimizin ticari hayatını geliştirmek için yürüttüğümüz ekonomik çalışmaların yanı sıra kültürel mirasın korunması ve şehrimize katma değer yaratma adına gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan kentimizin kültürel mirasını tanıtan bu eserin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.